Na počest
našich slavných

osobnosti a historické události

Našim pivům jsme dali názvy na počest našich slavných historických postav a událostí, které se pravděpodobně staly v našem kraji. Vyjímku snad tvoří jen vzpomínka na exotickou Moravu zastoupenou značkou Moravská Blondýna.

Josef SKUPA

Josef Skupa (16. ledna 1892, Strakonice – 8. ledna 1957, Praha) byl český loutkoherec, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka.

Josef Skupa se narodil ve Strakonicích jako syn četníka. Rodina se už po pěti letech přestěhovala do Plzně. Skupa už od dětství projevoval nadání pro loutkové divadlo, a také dobře kreslil. V r. 1915 dokončil studium na Uměleckoprůmyslové škole a stal se středoškolským profesorem, avšak záhy musel narukovat do armády, aby se zúčastnil bojů první světové války. Z Uher byl však brzy převelen do Plzně, kde pracoval v oddělení vojenské cenzury. Zde také navázal spolupráci s Městským divadlem (pro nějž například navrhoval kulisy) a později s amatérským Loutkovým divadlem Feriálních osad (založeno 1913), pod vedením lidového loutkáře Karla Nováka.

hejtman JAN

Jan Žižka z Trocnova (?1360 Trocnov – 1424 Přibyslav)

Životní pouť Jana Žižky, českého válečníka a husitského vojevůdce, začíná někdy kolem roku 1360 v Trocnově v jižních Čechách a končí náhle a nečekaně při obléhání města Přibyslav. Žižkovo dětství, mládí (a vůbec celý život do roku 1400) jsou dodnes zahaleny tajemstvím, dobové prameny o Žižkově životě příliš nehovoří – přesto je známo, že nejspíše jako dvanáctiletý Žižka po zranění mečem přichází o levé oko, že se později žení a že má nejspíše i děti. Též je známo, že se mu jako trocnovskému hospodáři nedaří a že nakonec o své hospodářství přichází. V prvním desetiletí 15. století Jan Žižka, společně s mnoha dalšími zchudlými jihočeskými zemany, bojuje proti expanzivním snahám rodu Rožmberků – je členem skupiny lapků a zbojníků lupiče Matěje. V roce 1409 Jan Žižka z Trocnova získává od krále Václava IV. Lucemburského amnestii, v letech 1410-1411 se (pravděpodobně) účastní válečných tažení proti řádu německých rytířů v Polsku, předpokládá se jeho účast v bitvě u Grunwaldu. V roce 1412 pak Jan Žižka z Trocnova vstupuje do služeb krále Václava IV. a usazuje se v Praze. Pod vlivem kázání Jana Husa se v následujících letech Jan Žižka přiklání k husitským idejím, stává se s něj zanícený stoupenec reformace a v roce 1419 se aktivně účastní první pražské (novoměstské) defenestrace, vedené Janem Želivským. Stává se jednou z hlavních postav husitského revolučního hnutí. Místo, kde Jan Žižka v roce 1424 umírá, se dnes nazývá Žižkovo Pole a připomíná ho od konce 19. století mohyla.

PRÁČE

Práčata - bojová složka mladých Husitů

Práčata byli husitští teenaeageři, kteří plašili koně jízdních vojsk a i pomocí praků umisťovali kovové nástrahy pod kopyta útočících nepřátelských koní. Pomáhali bojujícím vojskům vrhat kameny na nepřátelské jezdce a i jinak překvapivě napadat nepřátelské bojovníky.

sudoměřská TMA

Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420

Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420 v lokalitě mezi rybníky Markovec a Škaredý, jihovýchodně od usedlosti Sudoměř, vzdálené přibližně 14 km od měst Strakonice a Písek. Husitský oddíl, přemisťující se z Plzně směrem ke vznikajícímu Hradišti na hoře Tábor, zde porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů Plzeňského landfrýdu včetně oddílu rytířů přezdívaných „Železní páni“. Střetnutí obou protivníků bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské válečnictví.